Big Band Lanškroun

 

Big Band Lanškroun patří již dlouhou dobu mezi přední české big bandy. Jeho zakladatelem (r. 1983) a dirigentem je Josef Pilný, pod jehož vedením se orchestru podařilo dosáhnout řady zajímavých úspěchů. Široký repertoár (750 skladeb) umožňuje orchestru vystupovat na koncertech, festivalech, plesech, městských slavnostech či na doprovodných akcích různého druhu. V případě zájmu je Big band Lanškroun schopen uvést Jazzovou mši Jaromíra Hniličky. Dobrou úroveň orchestru ilustrují následující zvukové ukázky:

Zvukové ukázky

Download Name Play Size Duration
download Medové kolácky
Big Band Lanskroun

7 MB 4:02 min
download Aquarius
Big Band Lanskroun

5.4 MB 3:56 min
download Rat Race
Big Band Lanskroun

6.1 MB 2:47 min
download You must have been a beautiful baby
Jakub Ryba, Big Band Lanskroun

2.3 MB 2:33 min
download Count Bubba's Revange
Big Band Lanskroun

11.6 MB 6:41 min
download Tak abyste to vedela
Waldemar Matuska, Hana Hegerov

7.9 MB 5:45 min
download Love For Sale
Big Band Lanskroun

4.6 MB 5:04 min
download I Wan't Dance
Karel Hála, Big Band Lanskroun

3.3 MB 3:34 min
download Gloria
Big Band Lanskroun

6.6 MB 4:50 min
download Písen Ofélie
Waldemar Matuska, Marta Kubiso

6.5 MB 4:44 min
download Air Mail Special
Big Band Lanskroun

4.8 MB 3:29 minKoncerty

Samostatných koncertů odehrál Big Band Lanškroun za svou existenci okolo stovky. Vystupuje se svými vokálními a instrumentálními sólisty (zvukové ukázky 2,4,7), v minulosti spolupracoval s řadou profesionálních interpretů (instrumentalisté Josef Audes, Mojmír Bártek, Jaromír Hnilička, Pavel Husička, Lazaro Cruz, Ctibor Bártek, Vojtěch Ekrt, Svatopluk Košvanec, Milan Svoboda; dále zpěváci Karel Hála, Jitka Zelenková, Láďa Kerndl, Marcela Králová, Radka Fišarová, Heidi Janků, Jana Koubková, Felix Slováček junior,Dasha, Jan Smigmator (zvuková ukázka 8).

Jazzová mše

Jeden z největších úspěchů zaznamenal orchestr v prosinci 1992 v podobě provedení Jazzové mše Jaromíra Hniličky pro big band a smíšený sbor. Byl prvním amatérským tělesem, jemuž se toto podařilo. Orchestr později tuto mši uvedl i ve Velké Británii a Norsku. Jazzová mše je stále na repertoáru Big Bandu a orchestr ji v průběhu let s úspěchem uvedl v Tišnově (živou nahrávku odvysílal Český rozhlas Brno) Šumperku, Hodoníně, slovenském Holíči a zatím naposledy v roce 2008 v Rychově nad Kněžnou. (zvuková ukázka 9)

Festivaly

Big Band Lanškroun se pravidelně účastní jazzových festivalů v České republice (Vyškov, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Litvínov, Týniště na Orlicí, Polná, Lanškroun). V roce 2001 zahrál na 25. ročníku Pražského jazzového festivalu. Big Band Lanškroun byl prvním amatérským tělesem, které bylo na tento festival pozváno.

Mezi další úspěchy zajisté patří i jakýsi „hattrick“ v podobě tří po sobě jdoucích ročníků (2004-6) soutěžního mezinárodního hudebního festivalu České Kamenici, kde získal vždy 1. místo, které zopakoval znovu v roce 2009.

Doprovod akcí

V roce 2000 měl tu čest být jedním z hlavním bodů programu při slavnostním zakončení mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, hrál na mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.V témže roce dělal orchestr společnost například Stelle Zázvorkové, Vlastimilu Brodskému či Pavlu Bobkovi při večeru společnosti Harlequin.
Zřejmě největší výzvu v dosavadní historii orchestru představovalo pozvání k doprovodu Waldemara Matušky při koncertu k jeho 70. narozeninám v červenci 2002 ve vyprodané pražské Lucerně, který vysílala ČT 1 v hlavním vysílacím čase. (zvukové ukázky 6,10,11)
V roce 2007 Big Band Lanškroun vystoupil jako jeden ze dvou doprovodných orchestrů na setkání studentů se sirem Nicholasem Wintonem v kongresovém centru v Praze. Vystoupení vysílala živě ČT 24. V roce 2011 na orchestr vystoupil v kongresovém centru znovu na u příležitosti premiéry filmu Nickyho rodina.

Rozhlas

V roce 2000 si Big Band Lanškroun poprvé živě zahrál v rádiu. Podařilo se nám to ve studiu Plzeňského rozhlasu. Big Band Lanškroun je též relativně častým hostem (2003,5,6,8,12) živých koncertů Big Bandu Českého rozhlasu. Nahrávky těchto koncertů vysílal a opakovaně reprízuje Český rozhlas 2 Praha. (zvukové ukázky 1,3,5)

Plesy

Orchestr má v repertoáru okolo 150 tanečních skladeb, na plese může zahrát všechny standardní taneční styly. Zahrál si mimo jiné několikrát na Tančírně v Třešti, na plesech v Karlovarském hotelu Pupp, na tradičním Slovenském plese v Praze, v Ideonu Pardubice, v Ostravě, Brně a dalších.

V případě zájmu o vystoupení Big Bandu Lanškroun nás neváhejte kontaktovat.

Kompletní zvukové reference získáte na následujícím odkaze:Výběr z živých nahrávek BBLa