Zápisky z akcí

Reportáže z akcí, na kterých účinkoval Big Band Lanškroun.

Tančírna 2015

Je pro nás již tradicí uspořádat s koncem roku taneční večer a nejinak tomu bylo i v roce 2015. Tento rok již 3. tančírna nemohla, z důvodu rekonstrukce Kulturního domu, proběhnout v Lanškrouně, a proto se v pátek 4. 12. tanečníci z daleka i blízkého okolí sjížděli do tanečního sálu v nedaleké Sázavě. Velikost zdejšího tanečního parketu zcela vyhovovala množství tanečních párů, pro které jsme následující 4 hodiny hráli, a tak měli hosté dostatek prostoru předvést svůj taneční um. Protože se taneční večery od běžných plesů liší tím, že se dělají právě výhradně pro tanec, a večer tak není rušen tombolou a jinými představeními, je během večera dostatek času a prostoru pro celou širokou řadu snadných i náročných tanců a tanečních stylů. Taneční páry se během večera mohli pokusit nejen o tradiční valčík, polku nebo waltz, ale také o tance jako cha-cha, jive, samba, slowfox, disco, foxtrot nebo bossa nova a v našem repertoáru nechybí ani rumba nebo tango. Tancem nabytý večer končil krátce po půlnoci a nejeden taneční pár slíbil, že se na tuto akci vrátí i příští rok.

Koncert Big Band & Jarda Kaplan

Jarní koncert roku 2016 proběhl o něco později než v minulých letech – jen několik málo týdnů před astronomickým začátkem léta. Tento časový posun jsme však využili a koncert, díky dobrému počasí, mohl proběhnout pod širým nebem v páteční podvečer na nádvoří lanškrounského zámku. Jako již řadu předešlých let, tak i letos koncert oživil zajímavý host. Tentokrát to byl výborný zpěvák Jarda Kaplan. Ten svým zpěvem uvedl řadu hitů, mezi které patří: Cheek to cheek, As long as I’m singing nebo Bad Bad Leroy Brown. Poslední jmenovaná píseň byla navíc také doplněna o vokální sbor, o který se postaraly: naše zpěvačka Anežka Špinlerová, barytonsaxofonistka Eliška Urbanová a zpěvačka Radka Makarová, která kvůli této chvíli přijela až Králík. Tím by se dalo říci, že letošní koncert měl vlastně hosty dva. Anežka Špinlerová se během koncertu také představila ve skladbách Black Coffee nebo Over The Rainbow. Na závěr, jak by řekl náš trumpetista Jakub Horváth: ,,… utuchající potlesk posluchačů nebral svého počátku.“ Proto jsme zahráli ještě několik skladeb navíc a zpěvákovi Jardovi se vystoupení tak líbilo, že s námi od té doby zpívá stále.

Štíty 5. 3. 2016

V sobotu 5. března jsme přijali pozvání od vedení obce Štíty hudebně obohatit a doprovodit jejich kulturní podvečer věnovaný oslavám Mezinárodního dne žen. Byť sál nebyl zcela zaplněn, nabídli jsme místním příznivcům jazzu pestrou paletu od sofistikovanějšího jazzu po konzumní pop, při kterém několik odvážlivkyň nelenilo a přesunulo se na taneční parket. Nelze opomenout, že se zde s námi představila naše nová, velmi sličná, zpěvačka Anežka Špinlerová (manželka bubeníka a klavíristy Martina) a vzhledem k jejím kvalitám s ní budeme bezesporu obcovati i nadále.

Reduta 26. 2. 2016

V pátek 26. února jsme v pozdně večerních hodinách absolvovali svůj debut v nejstarším pražském jazzovém klubu Reduta, který byl založen již v roce 1958. V jeho prostorách panuje silný genius loci, protože za těch 58 let zde vystupovali všichni nejvýznamnější jazzmani tuzemští a samozřejmě i mnoho zahraničních jazzových hvězd, což každého vystupujícího umělce musí, je-li dostatečně empatický, pozitivně nabíjet. Na repertoár jsme zařadili mnoho náročných jazzových orchestrálek napříč dvacátým stoletím, v nichž se zaskvěli naší sólisté, jmenovitě Jaromír Flídr, Roman Němec, Jan Hubený, Pavel Vašíček, Eliška Urbanová, Jan Hovorka, Jakub Stejskal, Karel Bárta a Linda Gregarová. Pěveckých standardů se zhostil úspěšně Jarda Kaplan. Průvodní slovo ve třech jazycích obstaral tradičně Jakub Horváth. Vhledem ke zcela zaplněnému klubu, kde česky hovořící část publika tvořila maximálně dvacet procent z celkového počtu, bylo tlumočení do angličtiny i němčiny nezbytně nutné. Našim posluchačům můžeme slíbit, že se v příští sezoně do Reduty velmi rádi vrátíme.

Vánoční koncert 26. 12. 2015

Na druhý svátek vánoční sv. Štěpána se konal již tradiční koncert Big Bandu Lanškroun. Oproti minulým ročníkům jsme byli nuceni z důvodu dlouhodobé rekonstrukce lanškrounského Společenského domu změnit prostor. Vrátili jsme se tedy zpět na lanškrounský zámek, který naši příznivci a sympatizanti zaplnili do posledního místa. Pěveckou část tentokrát obstarala pouze mužská polovina týmu, a sice lanškrounskému publiku chvalně známý Richard Kohout a Jaroslav Kaplan, který při tomto večeru obcoval s naším bandem prvně. Vzhledem k oboustranné spokojenosti bylo zcela nabíledni, že v této spolupráci budeme pokračovat i v následujícím roce.