Výroční koncert 30 let

V pátek 28.3. se ve Společenském domě v Lanškrouně konal tradiční Jarní koncert Big Bandu Lanškroun, který byl však tentokráte výjimečný tím, že slavil třicáté výročí vzniku orchestru.

     V programu se objevily skladby osvědčené – například Jedeme na výlet od Josefa Audese, kde se premiérově jako sólistka na barytonsaxofon představila Eliška Urbanová. Její partner v sólové dvouhře trumpetista Jaromír Flídr zde opět potvrdil, že čím déle tuto kompozici hraje, tím větší entuziasmus, plnokrevný drive a přirozený nadhled z něj vyzařuje včetně trefného a působivého „malování blue tónu.“

 

     Co se týče nových kompozic, nejefektněji vyzněla píseň Feeling Good Michaela Bubleho. Tu si s námi zazpíval hlavní host večera Jan Smigmator, který  v druhé části večera představil lanškrounskému publiku to nejlepší ze svého repertoáru, což elegantně doplnil i průvodním slovem. V první části jsem se na Janovo přání ujal moderování já sám a snažil se vydolovat ze sebe alespoň několik bonmotů. Soudě podle reakcí publika se mi to snad povedlo. V rolích spíkrů jsme se tedy vzájemně vystřídali a vyhověli si, což bylo konec konců pro posluchače pestřejší a spontánnější.

     Závěrem bych rád uvedl, že hráči Big Bandu Lanškroun na výročním koncertě dostatečně prokázali, že mají názor na jazzovou synkopu jednoznačně zafixovaný  a stále stejný, což je nejrelevantnější kritérium z hlediska posuzování kvality jakéhokoliv big bandu. Tuto pravdu ocenil nejen Honza Smigmator, který byl velmi spokojen, ale i naši diváci, kteří nás ve zcela zaplněném sále odměnili dlouhotrvajícím frenetickým potleskem.

     Přejme si tedy do budoucna, abychom onu nastavenou laťku stále dokázali přeskakovat, což není vždy zcela jednoduché, a abychom i  nadále dokázali uspokojit všechny příznivce kvalitního jazzu.


Jakub Horváth