Jarní koncert 2011 očima Jakuba Horvátha

Poněkud opožděně Vám přinášíme reportáž Jakuba Horvátha z jarního koncertu z března 2011 v Lanškrouně.

 

V pátek 11.března 2011 se konal tradiční již předem zdařilý koncert Big Bandu Lanškroun. Co se týče místa koncertu, byla letošní rok tradice porušena. Z důvodu malé kapacity hlediště lanškrounského zámku jsme byli nuceni poohlédnout se po větším sále. Zvolili jsme Společenský sál Kulturního domu Lanškroun. Ten je sice dostatečně velký, ovšem projektant, který jej navrhoval, musel být intelektem na velmi nízké úrovni, protože si neuvědomil, že každému vystupujícímu umělci je krajně nepohodlné, musí-li procházet do hlediště pouze přes jeviště, protože v budově je absence jakéhokoliv bočního východu z jeviště do hlediště. A propos tímto krajním nedostatkem slyne i sál lanškrounského zámku. Evidentně to tedy budí dojem, že v Lanškrouně spolupracují s lidmi, u kterých začíná a končí veškerý kulturní život v nádražní restauraci v Sušici.

Jako host byl letos pozván klarinetista a zpěvák Felix Slováček jr. – student 5.ročníku HAMU v klarinetové třídě Jiřího Hlaváče. Ovšem Felix není pouze klarinetistou, svoji hudební mnohovrstevnatost dokazuje řadu let tím, že pravidelně zpívá s Big Bandem svého otce Felixe Slováčka . I my jsme využili především jeho pěveckých schopností a doprovodili jej v mnoha různorodých skladbách.

Základ Felixova pěveckého repertoáru tvoří skladby interpretované Paulem Ankou z alba Rock swings, což jsou rockové skladby přearanžované do swingové podoby – Felix spolu s námi z tohoto alba interpretoval Smells Like Teen Spirit, True, Jump a Eye of the Tiger, dále zpíval slavnou píseň Stevieho Wondera Lately s českým textem Dívka s vůní deště, známou baladu Jimmy van Heusena All the Way s českým textem Dál jen Tvůj, swingovku Summer wind, která je z repertoáru Franka Sinatry, a dvě skladby z repertoáru kytaristy Briana Setzera – jímavou baladu Since I Do´nt Have You a rokenrolovou skladbu Rock This Town. Všechna aranžmá, která Felix zpíval, jsou sice efektně napsaná, leč na interpretaci velmi náročná, může si je tedy dovolit hrát pouze orchestr dostatečně erudovaný. Největší zásluhu na tom, že jsme tyto skladby zahráli bez ztráty květinky, má dozajista trumpetový leader Jaromír Flídr, který opět prokázal, že oplývá “ leaderovskými týfovskými vlastnostmi” jako je plnokrevný drive, spolehlivě identifikovatelný moderní sound a přirozená dávka stylové empatie vůči hraným skladbám.

Dále se na koncertě zaskvěly také naše zpěvačky Martina Šimková a Zuzana Zedníčková, která večer rovněž moderovala. V závěru koncertu Felix překvapil diváky a skvěle vystřihl swingovou sólovku na klarinet Larryho Shieldse Clarinet Marmelade. Rovněž se domnívám, že při interview se Zuzkou Zedníčkovou přesvědčil posluchače, že kromě svého hudebního umění oplývá také mimořádnou pokorou.

Protože v závěru večera utuchající potlesk nebral svého počátku, každý ze zpěváků nadělil spokojeným posluchačům ještě po jedné skladbě, přičemž ta definitivně poslední byla slavná “dvanáctka” Lionela Hamptona Hey Ba-Ba Re-Bop v podání našeho hosta Felixe Slováčka jr.

Svoji plánovanou ostudu jsme si dozajista nepokazili a těšíme se na zdařilé shledání při některém z příštích jazzových večerů.