Jarní koncert 2012 v Lanškrouně

V pátek 27.4.2012 se konal ve Společenském domě v Lanškrouně tradiční předem zdařilý jarní koncert Big Bandu Lanškroun. Jako hosté byli letos pozváni hudební matadoři nejtěžšího kalibru, kteří letos společně oslavili 150.narozeniny, a sice pánové Jaromír Hnilička a Mojmír Bártek.

V první části koncertu se orchestr představil několika novými skladbami, z nichž všechny pro interpretaci vyžadují ansámbl dostatečně erudovaný a znalý jazzových pravidel a synkop. Největší úspěch vzbudily kompozice Gordona Goodwina High Maintenance a Too Close for Comfort, dále Sanduga Arthuro Sandovala a Cotton Tail Duka Ellingtona. Zpěvem diváky obšťastnila Zuzana Zedníčková.

V druhé části dostali prostor naši hosté. Mojmír Bártek ze své autorské dílny představil skladby Kasace pro Gustava Broma, S chutí do toho a Králík blues. Rovněž v nich zazářil trombonovými chorusy.

Z díla Jaromíra Hniličky jsme zahráli Jazzlo krále Basieho a dvě části – Introitus a Gloria – z jeho Missa Jazz, kterou lze bezpochyby označit za geniální dílo a nutno podotknouti, že se v pátečním provedení obzvlášť povedla. Mráz, který mi projížděl po zádech, toho byl důkazem. Ke zdařilému výsledku jistě přispěl i sám Jaromír Hnilička svými skvěle vystavěnými trumpetovými choameričany.

Měl jsem tu čest celý večer moderovat a musím říci, že oba hosté oplývají mimořádným smyslem pro humor a recesi. Přispěli tak velkým dílem k bezprostřednosti celého večera. Věřím, že diváci z nich jejich životní nadhled dostatečně nasáli.

V závěru koncertu zasloužený utuchající potlesk nebral svého počátku, takže jsme nadělili po dvou přídavcích, přičemž ten druhý byla slavná píseň Louise Armstronga What a wonderfull world v aranžmá a interpretaci Jaromíra Hniličky.

Rád bych poděkoval všem našim příznivcům a sympatizantům kvalitního jazzu za jejich hojnou účast a těším se na další zdařilé setkání. Když ne dříve, tak za 10 let si tento termín, prosím, opět zarezervujte, protože pánové Hnilička a Bártek již teď přislíbili svoji účast.

Jakub Horváth

Mojmír Bártek
Jaromír Hnilička
Big Band Lanškroun