1. Divadelní ples v Lukavici

Dne 10.1. 2014 se v Lukavici konal 1. divadelní ples, který byl pořádán žamberskými ochotníky.Plakáty rozvěšené po širokém okolí lákaly tancechtivé na Bigband Lanškroun, a zejména na hlavní hvězdu, zpěváka Martina Chodúra. Parket se zaplnil hned po prvních tónech a tak to zůstalo až do konce. Příchod Martina Chodúra byl avizován na půl desátou, do té doby se za mikrofonem střídali kmenoví zpěváci lanškrounského bigbandu, Zuzka Zedníčková, Martina Šimková a Richard Kohout.

Z pódia zněly skladby všech možných rytmů  cha­cha, jive, walz, tango, snad nejoblíbenější tanec večera, ale orchestr se nebál ani polek a valčíků. Kdo si chtěl od tance odpočinout, mohl poslouchat jiskřivé trubky, precizně sehrané pozouny, dravé saxofony a přesně šlapající rytmiku. Muzikanti předváděli dokonalou souhru i nápaditá sóla. O půl desáté se počerveném koberci dostavila hlavní hvězda. Nutno říci, že zpěvák tohoto formátu lanškrounskému bigbandu sluší. Zazněly jak skladby z Chodúrova repertoáru, tak klasické swingovky, jako například I´ve Got You Under My Skin, Just a Gigolo, Peníze z nebe nebo Paper Moon, které byly zazpívány s neuvěřitelnou lehkostí. Martin Chodúr ukázal, že je nejen majitelem velkého hlasu (Jezabel), ale také procítěným lyrikem (My Way, Georgia On My Mind). Když po jedné hodině pořadatelé ohlásili konec, mnozí se s tím jen neradi smiřovali. Zazněl poslední přídavek,vypalovačka Zloděj dobytka v podání Zuzky Zedníčkové, a tento výjimečný hudebně – taneční zážitek byl u konce. Martin Chodúr návštěvníky plesu bezesporu nadchl. Ale obdiv zaslouží i ostatní zpěváci a také muzikanti. Ti své nástroje téměř neodložili, jedna skladba střídala druhou a je až s podivem, že jim vydržel dech i nátisk.

Ples to byl krásný – elegantní, kultivovaný, noblesní. Nezbývá než doufat, že budou následovat další ročníky divadelního plesu a že snad opět přijde doba, kdy se na plesech budeme setkávat s kvalitními bigbandy a svělými zpěváky častěji, než s osamělým mužem za klávesami, který stisknutím tlačítka jako mávnutím kouzelného proutku vytvoří celý orchestr.


Vendula Hovorková